AK Parti ve CHP’den ‘arka kapı diplomasisi’

MEHTAP GÖKDEMİR/ANKARA- Özel siyasette normalleşme, ülke sorunları konusunda partiler arası diyalog ve müzakere kanallarının açık tutulması amacıyla başlattığı lider ziyeretlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ile başlamış, ardından da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmüştü.

Özel’in önümüzdeki hafta da İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu’na gitmesi bekleniyor. Erdoğan-Özel görüşmesinden bir gün sonra DEM Parti eş genel başkanları önceden planlanan program çerçevesinde CHP’yi ziyaret etmişti. CHP liderinin yeni seçilen Anayasa Mahkemesi Başkanı’nı da önümüzde günlerde ziyaret etmesi bekleniyor.

Özel’in Cumhurbaşkanı’nı ziyaret etmesinin ardından AK Parti ve CHP arasında “arka kapı diplomasisi” başlaması da gündemde. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’yle önümüzdeki günlerde belediyelerin borçları, bekleyen yatırım projeleri gibi ele alacağı bir görüşme yapacak. CHP’nin bazı gölge bakanları ve ilgili bakanlar arasında da bir arka diplomasisi başlayacağı ve önümüzdeki günlerde bir görüşme trafiğinin olabileceği ifade edildi

YENİ BAŞKANLARA ÜST PERDEDEN UYARI GELİYOR

CHP kamuoyunda tepki çeken bazı atamalar da dahil olmak üzere belediye başkanlarına yeni ve daha üst perdeden bir uyarı yapmaya hazırlanıyor. Bir parti yetkili Milliyet’e, “Çok hassas davranıyoruz. Biraz daha sertleşeceğiz. Takibi sıklaştıracağız” dedi. Yerel yönetimlere yönelik “israfı önleme yöntemlerine” ilişkin yürütülen çalışmanın önümüzdeki günlerde tamamanlanmasının ardından, uyarıları da içerek genelgenin belediyelere gönderilmesi planlanıyor.

ÖĞRETMENLER İÇİN SARAÇHANE ÇAĞRISI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Tüm atanmayan öğretmenleri, tüm mülakat mağdurlarını, müfredattan endişe duyanları, laik eğitim isteyenleri Saraçhane Meydanı’na bekliyoruz” dedi. Özel, Cumhuriyet Gazetesi’nin 100’üncü Yıl Kutlama Programı’na katıldı. Özel burada yaptığı konuşmada bir çağrıda bulunarak, “CHP olarak 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’ndan bir gün önce tüm atanmayan öğretmenleri, tüm mülakat mağdurlarını, müfredattan endişe duyanları, laik eğitim isteyenleri, çağdaş Cumhuriyet için çağdaş eğitim talep edenleri İstanbul’da saat 13’te Saraçhane Meydanı’na bekliyoruz” dedi. Özel, “Onların sesini duyuracağız. Onları dinleyeceğiz. Onların sesine ses olacağız. Bir büyük mücadelenin ateşini hep birlikte yakacağız” ifadelerini kullandı. –ANKARA Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x