25 Yıllık Türk Lojistik Devi Yabancıya Gitti! Şu Rekor Fiyata Satıldı. Satış Sonrası Hisseleri Değer Kazandı

Danimarka’nın dev denizcilik ve lojistik firması DFDS, Türkiye’nin önde gelen lojistik firmalarından biri olan Ekol Lojistik’in uluslararası taşımacılık ağını satın alarak Avrupa’daki lojistik sektöründe büyük bir sıçrama yapıyor. Bu satın alma ile DFDS, Akdeniz’deki feribot ağını karayolu taşımacılığı ile entegre ederek Türkiye ve Avrupa arasındaki lojistik faaliyetlerini önemli ölçüde güçlendiriyor.

DFDS CEO’su Torben Carlsen, bu satın almanın önemini şu sözlerle vurguladı: “Türkiye’nin Avrupa için bir üretim merkezi olma rolü, tedarik zincirlerini son pazarlara yaklaştırdıkça gelecekte daha da güçlenecektir” dedi.

İki grup anlaşma için ön görüşmelere başlarken 2022 yılında yapılan görüşmeler dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl Türk Rekabet Kurumu tarafından onaylanan anlaşma Avrupa Birliği’nin onayını bekliyor.

Satın almanın bazı önemli detayları:

AB birleşme kontrol onayı alınması ve sözleşme koşullarına bağlı olarak, satın alma işleminin 2024’ün 4. çeyreğinin başlarında tamamlanması bekleniyor. 28 Temmuz 2023’te işlemin Türkiye Rekabet Kurumu tarafından onaylandığı bildirilmişti.

  • Tamamlanma Tarihi: Anlaşmanın dördüncü çeyreğin başlarında tamamlanması bekleniyor.
  • Büyüme Tahmini: DFDS, satın almanın yıllık büyüme tahminini %5-8’den %8-11’e yükseltti.
  • Hisselerde Artış: Satın alma haberinin ardından DFDS hisselerinde %2 oranında bir artış yaşandı.

İŞTE SATIŞ BEDELİ

DFDS, Avrupa’nın 10 ülkesinde bulunan ofisleri ve tesisleriyle Türkiye ile Avrupa arasında yük taşımacılığı yapan Ekol Lojistik’in uluslararası iş kolunu satın almak üzere anlaşma imzaladı. Ekol Lojistik’in uluslararası taşımacılık iş kolunun 3700 çalışanı bulunuyor ve şirket 2023 yılında 470 milyon euro (3.5 milyar DKK) gelir elde etti. Alım bedeli ise 260 milyon euro (1.9 milyar DKK) olarak gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x